Szúnyoghálót az ablakra!

A szúnyogok elleni leghatékonyabb védekezés, ha már nem is engedjük hogy bejussanak a lakásunkba. Ehhez szúnyoghálóval kell felszerelnünk az ablakainkat és ajtóinkat. Persze a lakótérben elhelyezett elekromos szúnyogriasztók is hatékony védelmet nyújtanak, de ezek csak akkor lesznek hatásosak, ha a lakásunkban nincs túl sok kártékony vérszívó.

Az Áron-Ház Kft telephelyén sokféle szúnyogháló típus megtalálható és megtekinthető még a vásárlás előtt.

Szúnyogháló típusok:

  • Fix szúnyogháló
  • Rolós szúnyogháló
  • Ajtóháló
  • Pliszé szúnyogháló
  • Redönybe épített  szúnyogháló

Az említett szúnyoghálókról bővebb információt kérhetünk, vagy az Áron-Ház Kft-nél  máris megvásárolhatók

Nem könnyű a választás

Mitől nevezhetünk egy lakást lélegzőnek? Ha megfelelően szellőzik, ha az ablakok, akkor és úgy zárnak, vagy szellőznek, ahogy és amikor kell. Míg 20-30 évvel ezelőtt beszerelt ablakokon keresztül szemléljük a világot, nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy ma már olyan modern és a kornak megfelelő nyílászárókkal gazdagíthatjuk otthonunkat, amelyek még egy régebbi házat is képesek nyáron hűvössé, télen melegebbé varázsolni.

Ehhez természetesen a megfelelő választás a döntő. De milyen a jól megválasztott nyílászáró? Műanyagból készült, vagy fából? Hány kamrás üvegezésű legyen, legyen-e beépített szellőzőrácsos, vagy automatikus higorszabályozós? Milyen fából legyen, ha fa ablakot választok, és milyen profilú legyen, ha műanyag ablakot választok? (például említhetem az itt található műanyag ablakokat is)

Kérdések tömkelege merül fel az emberben, ha régi szétszáradt faablakait szeretné cseréltetni. Nem könnyű a választás lássuk be, de mégis megéri, ha sok vesződésnek is tűnik első nekifutásra. Igazából nem kell senkire sem hallgatni ebből a szempontból, csak tájékozódni. Tájékozódni, érdeklődni! Mind a kinézett nyílászáró után, mind a cég után, akit szeretnénk megbízni annak legyártásával, majd beépítésével.

Tulajdonképpen annyi összetevő van, amire figyelni kell, hogy a legtöbb szakember is könnyen elveszhet a pro és kontra ecsetelésében. Itt is érvényes az általános szabály, mi szerint nem biztos, hogy a legdrágább a legjobb, de a túl alacsony árnál kötelező gyanakodni.

Mivel a cégek versenye ebben a szektorban igen nagy, bőven van választásunk, van időnk meggondolni melyik pénztárcánk számára az ideális ár-érték arány.

Tömörfa kültéri nyílászárók műszaki adatai

A Nyílászáró Centrum által forgalmazott tömörfa kültéri nyílászárók névleges méret kialakításában készülnek, amit fonos tudni a beépítés tervezésekor. A névleges méret 1-1 cm-rel nagyobb méretet jelent szélességben és magasságban is a tényleges méretnél, így biztosítva a falazás utáni elhelyezhetőséget. A termékek szabvány és egyedi méretben, valamint fokozott hőszigetelést és légzárást biztosító megoldások alkalmazásával készülnek.

A tömörfa kültéri nyílászárók szerkezete

A tömörfa kültéri nyílászárók szerkezet-alapanyaga hossztoldott borovi fenyő élfa (I.o. kétoldalt radiális alapanyag). Az alapanyag a szabványos előírásoknak megfelelő nedvességtartalommal kerül feldolgozásra. A gyártmány jellemzője, hogy mind a tok, mind a szárny rétegragasztással készül, mely megoldás az utólagos deformációkat nagymértékben csökkenti. A tok és a szárny alkatrészei kettős ollós csapozással kerülnek összeépítésre. A vastagságtoldáshoz, és az ollós kötésekhez alkalmazott ragasztó, D3 minősítésű speciális Vinil vizes diszperziós faipari ragasztó.

A tömörfa kültéri nyílászárók vasalata

A tömörfa kültéri nyílászárók megfelelő működését és jó légzárását korszerű, több ponton záródó ROTO vasalatok biztosítják. A bejárati ajtók 16-os átmérőjű 3 dimenziós becsavarozható ajtópánttal készülnek. A vasalatok a tokon és a szárnyon, az erre a célra kimunkált profilokban kerülnek felszerelésre, csavarozott kötéssel. A vasalatok állíthatósága lehetővé teszi a légcsere kívánt szabályozását.

A tömörfa kültéri nyílászárók vízelvezetése

Az ablakokra ún. szoknyás vízvető kerül elhelyezésre (lazúrfestett kivitel esetén szárnytakaró profil is), mely a lecsapódó víz elvezetésére szolgál.

A tömörfa kültéri nyílászárók felületkezelése

A gyártási technológia során a termékek natúr kivitelben készülnek, lehetőséget biztosítva ezzel a lazúros, vagy fedő felületkezelésre is, melyek legalább egyszeres felvitele szükséges a beépítés előtt.

A tömörfa kültéri nyílászárók légzárása

A fokozott légzárás eléréséért a tagozati kialakítás, a tok és a szárny közötti hármas ütközéssel készül. A középső ütközésnél tömítő gumiprofil (egyszeres ill. kétszeres) kerül gyárilag beépítésre.

A tömörfa kültéri nyílászárók üvegezése

Az ablakok és erkélyajtók üveggel ellátott állapotban kerülnek forgalomba, mely a termék típusától függően különböző hőszigetelésű értékkel rendelkezik. A bejárati ajtók fabetétei is hőszigeteltek, ami azt jelenti, hogy a két fabetét közé expandiált polisztirol kemény hab kerül. Az így kapott szerkezet 20-10-20 mm, melyből 20-20 mm a fabetét, 10 mm pedig a polisztirol hab. Az üvegezés során, az üveget a szárnyon kialakított aljazásban helyezik el, és kiékeléssel biztosítják az elmozdulás ellen. Az ablakszárny és az üveg közötti rugalmas kapcsolatot, valamint a vízmentes záródást az előtétszalag és a szilikon alapú rugalmas tömítő biztosítja, igy ablakcsere esetén is kitűnő választás. A szárny belső oldalán üvegbeszegező léc rögzíti az üveget, mely szintén szilikonnal kerül tömítésre. Ennek szükségességét a lecsapódó lakáspára szakszerű elvezetése teszi indokolttá.

Kilincs csere műanyag bejárati ajtónál

A kilincs csere egyszerű dolog. Ha tönkrement a régi kilincs a bejárati ajtón, csak veszünk egy másikat, hazavisszük, kitekerünk 2 csavart, levesszük a régit, feltesszük az új kilincset és kész. Vagy mégsem?

Habár a ablakcsere-ajtocsere.hu elsősorban az ablakcsere, vagy ajtócsere rejtelmeit hivatott bemutatni, mégis teszünk egy kis kitérőt a műanyag bejárati ajtó kilics cseréjének esetére.

Mivel általában ezek a műanyag bejárati ajtók több ponton záródó, speciális vasalattal vannak felszerelve, amelynek zárását a kilincs felfelé nyomásával érjük el, itt kezdődik az első probléma. Mivel ilyen kilincset NEM kapunk mindenhol, főleg nem mindennapi kilincstípus a barkácsüzletek kínálatában. Ugyanis olyan kilincsre van szükségünk, amelyet felfelé is lehet mozdítani. Szóval ilyen kilincs nincs mindenhol és ha nem veszünk megfelelőt, el se kezdjük a régi leszerelését.

Megfelelő kilincset a nyílászáró szaküzletekben kapunk a legegyszerűbben. (Az én esetemben az Áronház Kft-nél kaptam ilyen kilincset egészen kedvező áron…). Kezdjünk hát a kilincs leszereléséhez, a burkolat csavarjainak eltávolításával és vegyük le a régi kilincset.

Kilincs csere - 01 Kilincs csere - 02 Kilincs csere - 03

Ekkor jöhet a következő meglepetés. Azaz, hogy az új kilincs felfogatása nem egyezik a régiével (Azt az esetet már le sem írom, amikor a zár nyílása nem a megfelelő helyen van, mert az már túl banális feltételezésnek tűnhet…) A képen látható, hogy a régi kilics kettő, míg az új három rögzítési furattal rendelkezik.

Kilincs csere - 04 Kilincs csere - 05 Kilincs csere - 06

Tehát a csavarhúzón kívül újabb szerszámra lesz szükség. Elő kell venni a fúrógépet és ki kell fúrni az új lyukakat az ajtóban. Itt arra ügyelj, hogy a furatok vizszintesen fussanak, mivel ellenkező esetben az egyik oldalon betolt csavar nem fog illeszkedni a túloldalon a kilics burkolatába.

Kilincs csere - 07 Kilincs csere - 08 Kilincs csere - 09

Ha megvannak az új furatok, szinte gyerekjáték az új kilics felszerelése.

Ajtócsere lakótelepi lakásban

A következőkben leírom egy lakótelepi lakás bejárati ajtócsere folyamatát. A régi ajtó még valószínűleg az eredeti ajtó (fa bejárati ajtó 3 zárral, alu koptatóval, stb), szóval igazi szocreál darab volt.

Ha ki akarjuk cserélni a bejárati ajtót először is meg kell venni az újat. Ehhez tudni kell a beépítési tokméretet (új nyílászáró vásárlás esetén a tok külső mérete jelent), amelyet le kell mérni. Jelen esetben ez 102 cm volt a jelenlegi tok külméretet takarólécekkel együtt. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a takarólécek eltávolítása nélkül nehéz pontos méretet venni a nyílászáró szabadnyílásról, azonban senki sem szereti napokkal a munka előtt megbontani az ajtókeretet. A 102 cm-ből következtettem, hogy ide a 96-os szélességű ajtó kell.

Az új ajtó a Kínai gyártmányű fém biztonsági bejárati ajtó. Ez 16 ponton zár egyetlen zárral, belülről elfordítható retesz van (nem kell kulcsozni este, ha a lakásban vagyok). Nekem megtettszett.

A munkások megérkezése után megkezdődött a bontás folyamata. Amit lehetett pajszerral eltávolítottak, majd a tokból kivágtak egy 5 cm-es darabot dekopír fűrésszel, igy már az is eltávolítható volt.

ajtócsere - 01 ajtócsere - 02 ajtócsere - 03

A Fa tok szögeléssel volt rögzítve mindkét oldalt fa oszlopokba. A fa oszlopokból eltávolításra került ami nem volt szükséges a mérethez. A keret eltávolításakor flexxel megvágták a vakolást, hogy szép egyenes vonalú legyen a bontás után is a fal.

ajtócsere - 04 ajtócsere - 05 ajtócsere - 06

Takarítás után az új ajtót nyitott állapotban (90 fok)beállították a helyére, és az ajtólapot ékkel alátámasztották. A zsanéros oldal lesz először rögzítve a falba, vizmértékkel beállítva a függőleges szint. 3 ponton lett befúrva a falba önmetsző betoncsavarokkal.

ajtócsere - 07 ajtócsere - 08 ajtócsere - 09

Ezt követte a túloldal befúrása, de itt már az ajtó záródását is tesztelni kellett. Szintén 3 ponton lett befúrva a falba az ajtó. Mikor a tok már fixen állt, az ajtó finombeállítása történt meg. Végezetül purhabbal körbe lett fújva a bejárati ajtó tokja.

ajtócsere - 10 ajtócsere - 11 ajtócsere - 12

Másnap a felesleges purhab eltávolítása után a takarólécezés következett. Ehhez 5 cm széles az ajtó színével megegyező műanyag takaróléc lett felhasználva, amely méretrevágás után ragasztással lett rögzítve. A szervízkulcsok deakativálása után teljesen befejeződött a bejárati ajtó cseréje.