Fenyő beltéri ajtók műszaki leírása beépítéshez

Az ajtó alapanyaga:

A fenyő beltéri ajtó alapanyaga lucfenyő esetleg borovi fenyő, mely Ukrajnából származik. Az alapanyag a szabványos előírásoknak megfelelő nedvességtartalommal kerül feldolgozásra. Mind a tok, mind a szárny élragasztással vagy hossztoldással készül, mely megoldás, az utólagos deformációkat nagy mértékben csökkenti. A tok és a szárny alkatrészei szakállas átmenő csapozással kerülnek összeépítésre. Az élragasztáshoz, illetve a szakállas átmenő csapozáshoz alkalmazott ragasztó, D2 minősítésű speciális vizes diszperziós faipari ragasztó.

Az ajtó méretezése:

A fix 12 cm-es tokkal készülő fenyő beltéri ajtó, úgynevezett névleges méret kialakításában készülnek, ezt fontos tudni ajtócsere vagy a beépítés előtt. A névleges méret 1-1 cm-rel nagyobb méretet jelent szélességében és magasságában is a tényleges méretnél, így biztosítva a falazás utáni elhelyezhetőséget is.

Ezen beltéri ajtók szabvány szerinti és egyedi méretben is készülhetnek. Az utólagosan beszerelhető, állítható tokkal készülő fenyő beltéri ajtók, a magyar szabvány szerinti nyílásméretekbe illenek.

Az ajtóhoz tartozó tok 12 cm állíthatósággal együtt. A tokmag mérete fix 10 cm, az állíthatóság 2 cm. Az ajtókat vakküszöb nélkül szállítják, de igény esetén keményfa küszöböt mellékelnek a nyílászárókhoz. Az ajtók gumitömítéssel ellátottak.

Az ajtózár és vasalat:

A szerkezetek megfelelő működését, Euro-Elzett (MIDI-7) zár biztosítja. A fix 12 cm-es tokkal készülő belső ajtók 16-os átmérőjű, OTLAV márkájú 2 dimenziós golyós becsavarozható ajtópánttal készülnek. Az utólagosan beszerelhető, állítható tokkal készülő beltéri ajtók 2db dimenziósan állítható ajtópánttal szereltek.

Az ajtó üvegezése:

A gyártmányok üvegezhető, félig üvegezhető, illetve tele kivitelben kerülnek forgalomba. Az üvegezhető kivitelnél, üvegbeszegő léc kerül elhelyezésre, amely a későbbiek során az üveg rögzítésére szolgál. Az így készre gyártott termékek műanyag fóliába csomagolva kerülnek forgalomba, mely megvédi a mechanikai sérülésektől illetve a nedvességtől, egészen a beépítésig.

Az ajtókilincs:

A forgalomba hozott fenyő beltéri ajtó tartozékaként szerelvénycsomagot biztosítunk, mely tartalmazza a kilincs garnitúrát a csavarokkal együtt, a fix tokkal készülő termékeinknél keményfa küszöböt, valamint a vásárlói tájékoztatót és a minőségi bizonyítványt.

Alapanyag tulajdonságok:

A fa természetes anyag, ezért a felületeknél előforduló szín és rajzolati eltérés, valamint a csomók jelenléte természetes, így ez nem képezheti reklamáció tárgyát!

Ajtócsere: CPL fóliás beltéri ajtó beépítése

Főleg a panellakásokban okoz gondot a beltéri ajtók cseréje, amire mostanában egyre nagyobb az igény, hiszen oda a szabvány méretű ajtók nem férnek be, ráadásul sok helyen az ajtó felett fix üvegezett ablak, úgynevezett felülvilágító található. Ilyenkor vagy asztalosnál tömörfa beltéri ajtókat kell rendelni, aminek legalább 2x annyi az ára, vagy a kedvelt egyedi méretű CPL fóliás beltéri ajtót.

A CPL fóliás beltéri ajtó gyártási ideje szezonban 3-5 hét, szezonon kívül 1-3 hét. A CPL fóliás beltéri ajtó utólag szerelhető MDF tokkal készül, mely 2cm-t mélységében állítható. Beépítéséhez feltétlenül szükség van fogadófalra, amire ezt az „U” alakú utólag szerelhető tokot rá lehet húzni.

Lakótelepi erkélyajtó és ablak csere

A videón megnézhetitek egy lakótelepi erkélyajtó és ablak csere kezdeti lépéseit, azaz a bontást. Megmondom őszintén, miután az asszony megnézte elgondolkodott, hogy ki akarja-e cserélni a nappaliban az ablakokat:

Dekorfóliás beltéri ajtó beépítése

Az utólag szerelhető tokos dekorfóliás beltéri ajtók beszerelése a költözés előtti utolsó munkafázis. Beépítésük után maximum a festőre lehet szükség, ha a falak nem voltak egyenesek. Ilyenkor festhető akrillal vagy szilóval kihúzzák a tok és a fal közötti rést. Fontos tudni, hogy az utólag szerelhető tok beépíthetőségének elengedhetetlen feltétele a fogadófal megléte. Amennyiben erre nem figyeltek a válaszfalak létrehozásakor, akkor sajnos az utólag szerelhető tok nem építhető be, helyette pallótokos, gerébtokos vagy blokktokos ajtó lehet a megoldás.

A fogadófalnak legalább 5cm-esnek kell lenni, ha ennél kisebb, akkor a tokból vagy a tokborításból vágni kell. Az utólag szerelhető tok 6 elemből áll: 2db tokálló (1 zároldali, 1 pántoldali), 1db tokkereszt, 2db tokálló borítás, 1db tokkereszt borítás.

Kilincs csere műanyag bejárati ajtónál

A kilincs csere egyszerű dolog. Ha tönkrement a régi kilincs a bejárati ajtón, csak veszünk egy másikat, hazavisszük, kitekerünk 2 csavart, levesszük a régit, feltesszük az új kilincset és kész. Vagy mégsem?

Habár a ablakcsere-ajtocsere.hu elsősorban az ablakcsere, vagy ajtócsere rejtelmeit hivatott bemutatni, mégis teszünk egy kis kitérőt a műanyag bejárati ajtó kilics cseréjének esetére.

Mivel általában ezek a műanyag bejárati ajtók több ponton záródó, speciális vasalattal vannak felszerelve, amelynek zárását a kilincs felfelé nyomásával érjük el, itt kezdődik az első probléma. Mivel ilyen kilincset NEM kapunk mindenhol, főleg nem mindennapi kilincstípus a barkácsüzletek kínálatában. Ugyanis olyan kilincsre van szükségünk, amelyet felfelé is lehet mozdítani. Szóval ilyen kilincs nincs mindenhol és ha nem veszünk megfelelőt, el se kezdjük a régi leszerelését.

Megfelelő kilincset a nyílászáró szaküzletekben kapunk a legegyszerűbben. (Az én esetemben az Áronház Kft-nél kaptam ilyen kilincset egészen kedvező áron…). Kezdjünk hát a kilincs leszereléséhez, a burkolat csavarjainak eltávolításával és vegyük le a régi kilincset.

Kilincs csere - 01 Kilincs csere - 02 Kilincs csere - 03

Ekkor jöhet a következő meglepetés. Azaz, hogy az új kilincs felfogatása nem egyezik a régiével (Azt az esetet már le sem írom, amikor a zár nyílása nem a megfelelő helyen van, mert az már túl banális feltételezésnek tűnhet…) A képen látható, hogy a régi kilics kettő, míg az új három rögzítési furattal rendelkezik.

Kilincs csere - 04 Kilincs csere - 05 Kilincs csere - 06

Tehát a csavarhúzón kívül újabb szerszámra lesz szükség. Elő kell venni a fúrógépet és ki kell fúrni az új lyukakat az ajtóban. Itt arra ügyelj, hogy a furatok vizszintesen fussanak, mivel ellenkező esetben az egyik oldalon betolt csavar nem fog illeszkedni a túloldalon a kilics burkolatába.

Kilincs csere - 07 Kilincs csere - 08 Kilincs csere - 09

Ha megvannak az új furatok, szinte gyerekjáték az új kilics felszerelése.

Ajtócsere lakótelepi lakásban

A következőkben leírom egy lakótelepi lakás bejárati ajtócsere folyamatát. A régi ajtó még valószínűleg az eredeti ajtó (fa bejárati ajtó 3 zárral, alu koptatóval, stb), szóval igazi szocreál darab volt.

Ha ki akarjuk cserélni a bejárati ajtót először is meg kell venni az újat. Ehhez tudni kell a beépítési tokméretet (új nyílászáró vásárlás esetén a tok külső mérete jelent), amelyet le kell mérni. Jelen esetben ez 102 cm volt a jelenlegi tok külméretet takarólécekkel együtt. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a takarólécek eltávolítása nélkül nehéz pontos méretet venni a nyílászáró szabadnyílásról, azonban senki sem szereti napokkal a munka előtt megbontani az ajtókeretet. A 102 cm-ből következtettem, hogy ide a 96-os szélességű ajtó kell.

Az új ajtó a Kínai gyártmányű fém biztonsági bejárati ajtó. Ez 16 ponton zár egyetlen zárral, belülről elfordítható retesz van (nem kell kulcsozni este, ha a lakásban vagyok). Nekem megtettszett.

A munkások megérkezése után megkezdődött a bontás folyamata. Amit lehetett pajszerral eltávolítottak, majd a tokból kivágtak egy 5 cm-es darabot dekopír fűrésszel, igy már az is eltávolítható volt.

ajtócsere - 01 ajtócsere - 02 ajtócsere - 03

A Fa tok szögeléssel volt rögzítve mindkét oldalt fa oszlopokba. A fa oszlopokból eltávolításra került ami nem volt szükséges a mérethez. A keret eltávolításakor flexxel megvágták a vakolást, hogy szép egyenes vonalú legyen a bontás után is a fal.

ajtócsere - 04 ajtócsere - 05 ajtócsere - 06

Takarítás után az új ajtót nyitott állapotban (90 fok)beállították a helyére, és az ajtólapot ékkel alátámasztották. A zsanéros oldal lesz először rögzítve a falba, vizmértékkel beállítva a függőleges szint. 3 ponton lett befúrva a falba önmetsző betoncsavarokkal.

ajtócsere - 07 ajtócsere - 08 ajtócsere - 09

Ezt követte a túloldal befúrása, de itt már az ajtó záródását is tesztelni kellett. Szintén 3 ponton lett befúrva a falba az ajtó. Mikor a tok már fixen állt, az ajtó finombeállítása történt meg. Végezetül purhabbal körbe lett fújva a bejárati ajtó tokja.

ajtócsere - 10 ajtócsere - 11 ajtócsere - 12

Másnap a felesleges purhab eltávolítása után a takarólécezés következett. Ehhez 5 cm széles az ajtó színével megegyező műanyag takaróléc lett felhasználva, amely méretrevágás után ragasztással lett rögzítve. A szervízkulcsok deakativálása után teljesen befejeződött a bejárati ajtó cseréje.

Nyílászáró csere – Áronház Kft.

Ablak és ajtócsere: Áronház Kft

Az ablak és ajtócsere bizony felfordulással jár bárhogy is nem szeretnénk. Nem csak a nyílászárzáró a fontos ez esetben, hanem az is hogy ki építi azt be. Ez már csak ezért is fontos kérdés, mert a legtöbb esetben csak akkor kaphatunk teljeskörű garanciát a beépített új nyílászáróra, ha azt a vásárlás helyszínén javasolt beépítő cég végzi el.

Az Áronház Kft nem csak ablakokat és ajtókat kínál vevőinek, hanem fontosnak tartja „nyílászáró csere” esetén, a komplett megoldás szolgáltatását. Azaz itt megveheti a  nyílászárót, amelyet beépítő csapatunk szakszerűen ki is cserél. És ez még  nem minden! Cégünk az ablakcsere és ajtócsere esetére megvásárolt ablakokhoz és ajtókhoz EXTRA kedvezményt is biztosít, amelynek mértéket mindenkor megtalálhatja a honlapunkon.

Alumínium portálok

Mint tudjuk az alumínium a legtartósabb és értékállóbb nyílászáró típus. A családi házakhoz alkalmazható alumínium ajtók és ablakok mellett (társasházakhoz – alumínium társasházi bejárati ajtó) van egy olyan terület, ahol szinte nincs is más alternatíva. Ezek a portálok.

Üzlethelyiségek, intézmények, nagyobb épületek lépcsőházi bevilágító falához az alumínium portálok a legideálisabb megoldást nyűjtják. Úgynevezett függönyfalakat hozhatunk vele létre, ami azt jelenti, hogy hatalmas üvegfelületet építünk osztásokkal, igy egy óriási ablakfelületet kapunk.

Ez sem fából, sem műanyagból nem megvalósítható, amelynek egyszerű műszaki magyarázata van, mégpedig a teljes szerkezet stabilitása.

Alumínium portálokkal és függönyfalakkal nap mint nap találkozhatunk, bármely bevásárlóközpont homlokzatába építve, illetve kisebb üzlethelyiségek esetén.

Többrétegű üvegezéssel az alumínum függönyfalak hővesztesége is megfelelő, igy energiatakarékossági szempontból is kíváló megoldás. Az alumíniumból készült ajtók a legalkalmasabbak társasházaknál történő ajtócsere esetén is.

Homlokzati nyílászárók cseréje

2010. február 1-jétől a homlokzati nyílászárók esetében nem csak erősen ajánlott, de kötelező CE minősítésű ajtókat, ablakokat, kapukat beépíteni.
Ha tehát olyan átalakítást, felújítást végzünk, végeztetünk, amelyet engedélyeztetni kell, mindenképpen érdemes az új minősítéssel rendelkező nyílászárókat alkalmazni.
A beépítendő nyílászáró alapanyaga másodlagos, inkább ízlés kérdése, hiszen mind az alumínium, mind a műanyag, mind a fa nyílászárók esetében kialakítható olyan konstrukció és technológia, amely a legszigorúbb műszaki követelményeknek is megfelel.
A jogszabály egyelőre csak a homlokzati nyílászárók beépítésére, cseréjére vonatkozik, de vélhetően előbb-utóbb valamennyi, az épületben alkalmazott nyílászáróra vonatkozni fog.
A jogszabály célja – az Európai Unió jogharmonizációs előírásaival összhangban – hogy az EU-tagállamok területén belül egységes termékminősítési rendszer legyen alkalmazható, s a termékek minősítését elegendő legyen a gyártó országában elvégeztetni. A másik, inkább elvi, mint közvetlen hasznossági szempont az energiafelhasználás csökkentése, a környezett kímélése.

A CE minősítéshez szükséges ÉMI vizsgálatok szempontjai:

  • A teherviselő képesség
  • A hőátbocsátási tényező (Uw)
  • A léghangszigetelés (dB)
  • A szélállóság
  • A vízzárás
  • A légzárás

Az EU-direktíva nem érinti az egyes országokban érvényes építési előírásokat, szabályokat, kizárólag a termékek minősítésére vonatkozik.

A nyílászáró-cserékénél bátran tervezhetünk a korszerű technológia vívmányait felhasználva, hiszen ezek egyszerűbbé, kényelmesebbé teszik mindennapjainkat, s csak egyszer kell megvenni őket.

Ilyenek a különböző fóliák, amelyek az ablak vagy ajtó üvegére felhelyezve kívül tartják a káros UV-sugarakat, más típusuk beengedi a sugárzó hőt, de kifelé nem, ismét más csoportjuk pedig a nyílászáró biztonságát fokozza.

Ha van rá hely és lehetőség, érdemes mechanikai árnyékolást/védelmet is biztosítani az ablakoknak, azaz zsalugátereket vagy más árnyékolókat felszereltetni. A zsalugáter nem csak mechanikai károsodástól védi az ablaküveget, de a hőszigetelést, a páraszigetelést, hangszigetelést is kedvezően befolyásolja.

A régi, korszerűtlen nyílászárók cseréjével akár 30-40 % energiát – és költséget – is megtakaríthatunk.

További információ a Fa nyílászárók oldalon

Ki építse be a nyílászárót?

Ha új házat építünk akkor a kőműves fel fogja ajánlani hogy ő majd beépíti az ablakokat és az ajtókat. De biztos jó megoldás ez?  A nyílászáró beépítés egy külön szakma, olyan mint ha a szobafestővel akarnánk villanyt szereltetni.

Érdemes megnézni, hogy a kőműves csinált-e már ilyet, ha csinált akkor az hogy néz ki, mert a nyílászáró beépítése igen kényes dolog.  Ha egy picit is nem áll vízszintbe, akkor már nem úgy fog működni ahogy azt előírják.  És hát ki szeretne a frissen felépült házába egy szoruló ajtót.  Nem is beszélve arról, hogy általában a gyártó akkor vállal garanciát az ablakokra, ha azt megfelelő szakember építi be.

Innentől kezdve rajtunk áll a döntés, hogy spórolunk a nyílászáró beépítésén, és elvész a garancia, vagy egy kicsit több pénzt költünk rá, és biztos azt a minőséget kapjuk amit elvárunk.