Szúnyoghálót az ablakra!

A szúnyogok elleni leghatékonyabb védekezés, ha már nem is engedjük hogy bejussanak a lakásunkba. Ehhez szúnyoghálóval kell felszerelnünk az ablakainkat és ajtóinkat. Persze a lakótérben elhelyezett elekromos szúnyogriasztók is hatékony védelmet nyújtanak, de ezek csak akkor lesznek hatásosak, ha a lakásunkban nincs túl sok kártékony vérszívó.

Az Áron-Ház Kft telephelyén sokféle szúnyogháló típus megtalálható és megtekinthető még a vásárlás előtt.

Szúnyogháló típusok:

  • Fix szúnyogháló
  • Rolós szúnyogháló
  • Ajtóháló
  • Pliszé szúnyogháló
  • Redönybe épített  szúnyogháló

Az említett szúnyoghálókról bővebb információt kérhetünk, vagy az Áron-Ház Kft-nél  máris megvásárolhatók

A blokktokos dekorfóliás beltéri ajtó beépítése

A blokktokos dekorfóliás beltéri ajtó azért készült, mert általános probléma, hogy a kőművesek a régen használatos pallótokos vagy gerébtokos beltéri ajtóknak hagyják ki a falnyílásokat.

Az utólag szerelhető tokos dekorfóliás beltéri ajtóknak a beszereléséhez viszont szükség van egy úgynevezett fogadófalra. A blokktokos dekorfóliás beltéri ajtók pedig beépíthetők akár folyosóra is, vagy futófalhoz, mint a pallótokos vagy gerébtokos beltéri ajtók, mert nem kell hozzájuk fogadófal.

A blokktok egy 8cm beépítési mélységű dekorfóliás tok, melyet általában a válaszfal egyik síkjához építenek be, ahol széles takaróléccel (6cm-es) takarják a purhabhézagot, a túloldalon pedig vagy a festők élvédővel ráfordulnak az ajtó tokjára vagy saroktakarólécet (1,5×1,5cm-es) használunk.

Dekorfóliás beltéri ajtó beépítése

Az utólag szerelhető tokos dekorfóliás beltéri ajtók beszerelése a költözés előtti utolsó munkafázis. Beépítésük után maximum a festőre lehet szükség, ha a falak nem voltak egyenesek. Ilyenkor festhető akrillal vagy szilóval kihúzzák a tok és a fal közötti rést. Fontos tudni, hogy az utólag szerelhető tok beépíthetőségének elengedhetetlen feltétele a fogadófal megléte. Amennyiben erre nem figyeltek a válaszfalak létrehozásakor, akkor sajnos az utólag szerelhető tok nem építhető be, helyette pallótokos, gerébtokos vagy blokktokos ajtó lehet a megoldás.

A fogadófalnak legalább 5cm-esnek kell lenni, ha ennél kisebb, akkor a tokból vagy a tokborításból vágni kell. Az utólag szerelhető tok 6 elemből áll: 2db tokálló (1 zároldali, 1 pántoldali), 1db tokkereszt, 2db tokálló borítás, 1db tokkereszt borítás.

Kilincs csere műanyag bejárati ajtónál

A kilincs csere egyszerű dolog. Ha tönkrement a régi kilincs a bejárati ajtón, csak veszünk egy másikat, hazavisszük, kitekerünk 2 csavart, levesszük a régit, feltesszük az új kilincset és kész. Vagy mégsem?

Habár a ablakcsere-ajtocsere.hu elsősorban az ablakcsere, vagy ajtócsere rejtelmeit hivatott bemutatni, mégis teszünk egy kis kitérőt a műanyag bejárati ajtó kilics cseréjének esetére.

Mivel általában ezek a műanyag bejárati ajtók több ponton záródó, speciális vasalattal vannak felszerelve, amelynek zárását a kilincs felfelé nyomásával érjük el, itt kezdődik az első probléma. Mivel ilyen kilincset NEM kapunk mindenhol, főleg nem mindennapi kilincstípus a barkácsüzletek kínálatában. Ugyanis olyan kilincsre van szükségünk, amelyet felfelé is lehet mozdítani. Szóval ilyen kilincs nincs mindenhol és ha nem veszünk megfelelőt, el se kezdjük a régi leszerelését.

Megfelelő kilincset a nyílászáró szaküzletekben kapunk a legegyszerűbben. (Az én esetemben az Áronház Kft-nél kaptam ilyen kilincset egészen kedvező áron…). Kezdjünk hát a kilincs leszereléséhez, a burkolat csavarjainak eltávolításával és vegyük le a régi kilincset.

Kilincs csere - 01 Kilincs csere - 02 Kilincs csere - 03

Ekkor jöhet a következő meglepetés. Azaz, hogy az új kilincs felfogatása nem egyezik a régiével (Azt az esetet már le sem írom, amikor a zár nyílása nem a megfelelő helyen van, mert az már túl banális feltételezésnek tűnhet…) A képen látható, hogy a régi kilics kettő, míg az új három rögzítési furattal rendelkezik.

Kilincs csere - 04 Kilincs csere - 05 Kilincs csere - 06

Tehát a csavarhúzón kívül újabb szerszámra lesz szükség. Elő kell venni a fúrógépet és ki kell fúrni az új lyukakat az ajtóban. Itt arra ügyelj, hogy a furatok vizszintesen fussanak, mivel ellenkező esetben az egyik oldalon betolt csavar nem fog illeszkedni a túloldalon a kilics burkolatába.

Kilincs csere - 07 Kilincs csere - 08 Kilincs csere - 09

Ha megvannak az új furatok, szinte gyerekjáték az új kilics felszerelése.

Ajtócsere lakótelepi lakásban

A következőkben leírom egy lakótelepi lakás bejárati ajtócsere folyamatát. A régi ajtó még valószínűleg az eredeti ajtó (fa bejárati ajtó 3 zárral, alu koptatóval, stb), szóval igazi szocreál darab volt.

Ha ki akarjuk cserélni a bejárati ajtót először is meg kell venni az újat. Ehhez tudni kell a beépítési tokméretet (új nyílászáró vásárlás esetén a tok külső mérete jelent), amelyet le kell mérni. Jelen esetben ez 102 cm volt a jelenlegi tok külméretet takarólécekkel együtt. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a takarólécek eltávolítása nélkül nehéz pontos méretet venni a nyílászáró szabadnyílásról, azonban senki sem szereti napokkal a munka előtt megbontani az ajtókeretet. A 102 cm-ből következtettem, hogy ide a 96-os szélességű ajtó kell.

Az új ajtó a Kínai gyártmányű fém biztonsági bejárati ajtó. Ez 16 ponton zár egyetlen zárral, belülről elfordítható retesz van (nem kell kulcsozni este, ha a lakásban vagyok). Nekem megtettszett.

A munkások megérkezése után megkezdődött a bontás folyamata. Amit lehetett pajszerral eltávolítottak, majd a tokból kivágtak egy 5 cm-es darabot dekopír fűrésszel, igy már az is eltávolítható volt.

ajtócsere - 01 ajtócsere - 02 ajtócsere - 03

A Fa tok szögeléssel volt rögzítve mindkét oldalt fa oszlopokba. A fa oszlopokból eltávolításra került ami nem volt szükséges a mérethez. A keret eltávolításakor flexxel megvágták a vakolást, hogy szép egyenes vonalú legyen a bontás után is a fal.

ajtócsere - 04 ajtócsere - 05 ajtócsere - 06

Takarítás után az új ajtót nyitott állapotban (90 fok)beállították a helyére, és az ajtólapot ékkel alátámasztották. A zsanéros oldal lesz először rögzítve a falba, vizmértékkel beállítva a függőleges szint. 3 ponton lett befúrva a falba önmetsző betoncsavarokkal.

ajtócsere - 07 ajtócsere - 08 ajtócsere - 09

Ezt követte a túloldal befúrása, de itt már az ajtó záródását is tesztelni kellett. Szintén 3 ponton lett befúrva a falba az ajtó. Mikor a tok már fixen állt, az ajtó finombeállítása történt meg. Végezetül purhabbal körbe lett fújva a bejárati ajtó tokja.

ajtócsere - 10 ajtócsere - 11 ajtócsere - 12

Másnap a felesleges purhab eltávolítása után a takarólécezés következett. Ehhez 5 cm széles az ajtó színével megegyező műanyag takaróléc lett felhasználva, amely méretrevágás után ragasztással lett rögzítve. A szervízkulcsok deakativálása után teljesen befejeződött a bejárati ajtó cseréje.

Alumínium ajtó

Alumínium ajtó:

Az alumínium egyike a legtartósabb építőanyagoknak, ezért ha  hosszútávra tervezünk akkor válasszuk az alumíniumot.  Az alumínium elegáns és modern, ha épületünk is ezt a stílust követi, akkor tökéletes választás.

További előnyök:

  • Alacsony gondozási igény
  • Magas hő és hangszigetelés
  • Biztos védelem a betörések ellen
  • Sokkal változatosabb méretekben és formákban készül

Hátrányok:

  • Magasabb ár
Alumínium ajtó

Elegáns alumínium nyílászárók. Forrás: alupik.kft

Forrás: Alumínium ajtók

Műanyag ajtó

Műanyag ajtó:

A műanyag ajtó a leggyakoribb választás új épületek építésénél. Ez az ajtótípus rendelkezik a legjobb ár-érték aránnyal. Hőszigetelő képessége kiváló, megjelenése karakteres.  Ez a legjobb választás ha nem akar nagyon sokat költeni ajtóira, de mégis minőségi, időtálló terméket szeretne.  Leggyakrabban bejárati ajtóként használják, különösen jó hőszigetelő képessége miatt.

Műanyag ajtók és ablakok

Műanyag ajtók

Fa ajtó

Ajtónk kiválasztásakor több szempontot kell figyelembe vennünk. Az ajtó lehet fából, alumíniumból és műanyagból. Minden anyagnak megvan a maga előnye és hátránya. A következő pár bejegyzésben ezek előnyeit és hátrányait vesszük sorba.

Fa ajtó:

Ha fa nyílászárót választunk akkor a természetességre törekszünk. A fa nyílászárók is kétféle anyagból készülnek: puhafából és keményfából. A keményfa ajtót, olyan épületeknél vagy helységeknél alkalmazzuk ahol fontos a fa megjelenése, egyébként puhafa ajtót alkalmazunk. A puhafa ajtókat általában befestik, így jobban igazodnak az épület színéhez. Fa ajtót általában beltérre, vagy olyan helyekre ajánljuk ahol különösen fontos a megjelenés

Egy kültéri fa ajtó

Egy kültéri fa ajtó. Forrás: ajtoablak.eu