Műanyag ablak beépítése – tanácsok

Mint minden műanyag ablakot a Hofstadter műanyag ablakokat is be lehet utólag építeni. A Hofstadter műanyag ablakoknál általában meg van adva egy ideális beépítési érték, amivel elkerülhetjük a hőhídak keletkezését. Sőt, mi több, a Hofstadter műanyag ablakok termékei között, már a gyártási folyamatban igyekeztek kiküszöbölni a hőhídak keletkezését, ezzel is megkönnyítve a beépítést.

Ahhoz azonban, hogy a Hofstadter műanyag ablakokat szakszerűen építsük/építtessük be, szükséges, a régi ablak hasonlóan szakszerű eltávolítása, és a beépítéskor használt segédanyagok minősége. Csak bevizsgált, minőségi termékek használata az ideális. S, nem utolsó sorban az olyan szakember kiválasztása, akinek speciálisan a Hofstadter műanyag ablakok cseréjének terén is gyakorlata és kiváló tapasztalata van. A Hofstadter műanyag ablakok beépítéséhez érdemes olyan szakember gárdát választani, akik a járulékos munkákat is elvégzik, mint a régi ablak elszállítása, valamint az utólagos munkák elvégzése, esetleg a nyílászáró kiegészítők felszerelése. Amennyiben nem a megfelelő szakembert választjuk, könnyen elveszhet az a sok éves Hofstadter minőség, amit azért teremtett meg a gyártó, hogy mindenki megtapasztalhassa a kiváló hang –és hőszigetelési tulajdonságokat, a kényelmesebb otthon, és környezet összhangját.

Ablakcsere a lakótelepen

A konyhaablak cseréjének sikerén felbuzdulva nekiálltunk a szobai ablak cseréjének is. Egy elöregedett fa kétszárnyú ablak volt a kisszobában. Az ablak mérete 150 x 150. Először is be kellett szerezni (azaz venni)  egy ablakot, a legolcsóbb megoldás mellett döntöttünk ami 30 és 40e között mozog ma a piacon, ez egy 5 légkamrás műanyag ablak.

ablakcsere

Most csak magát at ablakcserét írom le, a párkányozás és a rések eltakarása később következik.

A régi ablak kiszedése:

1. Első lépésként kiszedtük a régi párkányokat.
2. Levettük az ablakszárnyakat, ezután jött az ablak takaróléceinek eltávolítása. Leszedtük a régi takaróléceket, ügyelve, hogy a tapétát ne tépje fel, ehhez egy olfakéssel meg lett vágva a tapéta és a takaróléc találkozása.

ablakcsere

3. Most már hozzáfértünk a régi ablak rögzítőcsavarjaihoz amiket kicsavaroztunk és kifordítottunk a helyéből.
4. A középső tokot átvágtuk és kiszedtük. Ezután a jobb oldali tokot vágtuk meg, majd módszeresen, a pajszerral rásegítve ki lett emelve a teljes régi tok.
5. végül a régi purhab eltávolítása következett és egy kis takarítás.

Az új ablak berakása.

1. Először az új ablakkeretből kiemeltük magát az ablakot.
2. Felcsavaroztuk a rögzítő vasakat
3. Beemeltük az ablakkeretet a helyére
4. Beállítottuk az ablakkeretet: vizszintes szintezés (2 db éket helyeztünk alulra a megfelelő magasság eléréséhez), függőleges szintezés és egyenletes beállítás a falsíkhoz.

ablakcsere szintezés

5. Bejelöltük a beépítő vasak furatainak helyét, kifúrtuk és rögzítettük, közben ügyelve, hogy a síkok megmaradjanak.
6. Ezután körbeékeltük az ablakot, igy az teljesen a helyén volt mozdulatlanul.
7. Púrhabbal körbefújtuk.
8. Beemeltük az ablakot a keretbe és becsuktuk.
9. Az ablakkilincs felszerelése és a takaró műanyagok felhelyezése következett a végén.

ablakcsere

Ezzel készen is volt az ablakcsere, amely kb. 1 órát vett igénybe.

Amire az ablakcseréhez szükség volt az ablakon kívül:

– beépítő készlet (ez 4-6 db fémlemez, csavarokkal együtt)
– ékek
– púrhab (1 flakon)
– kézifűrész, vagy dekopír fűrész a bontáshoz
– pajszer szintén a bontáshoz
– vízmérték az ablak beállításához
– pneumutikus fúró a betonba történő fúráshoz
– akos csavarhúzo, a bontáshoz és a beépítéshez egyaránt.
– normál csavarhúzók, olfa kés és természetesen mérőszalag.

Tömörfa kültéri nyílászárók műszaki adatai

A Nyílászáró Centrum által forgalmazott tömörfa kültéri nyílászárók névleges méret kialakításában készülnek, amit fonos tudni a beépítés tervezésekor. A névleges méret 1-1 cm-rel nagyobb méretet jelent szélességben és magasságban is a tényleges méretnél, így biztosítva a falazás utáni elhelyezhetőséget. A termékek szabvány és egyedi méretben, valamint fokozott hőszigetelést és légzárást biztosító megoldások alkalmazásával készülnek.

A tömörfa kültéri nyílászárók szerkezete

A tömörfa kültéri nyílászárók szerkezet-alapanyaga hossztoldott borovi fenyő élfa (I.o. kétoldalt radiális alapanyag). Az alapanyag a szabványos előírásoknak megfelelő nedvességtartalommal kerül feldolgozásra. A gyártmány jellemzője, hogy mind a tok, mind a szárny rétegragasztással készül, mely megoldás az utólagos deformációkat nagymértékben csökkenti. A tok és a szárny alkatrészei kettős ollós csapozással kerülnek összeépítésre. A vastagságtoldáshoz, és az ollós kötésekhez alkalmazott ragasztó, D3 minősítésű speciális Vinil vizes diszperziós faipari ragasztó.

A tömörfa kültéri nyílászárók vasalata

A tömörfa kültéri nyílászárók megfelelő működését és jó légzárását korszerű, több ponton záródó ROTO vasalatok biztosítják. A bejárati ajtók 16-os átmérőjű 3 dimenziós becsavarozható ajtópánttal készülnek. A vasalatok a tokon és a szárnyon, az erre a célra kimunkált profilokban kerülnek felszerelésre, csavarozott kötéssel. A vasalatok állíthatósága lehetővé teszi a légcsere kívánt szabályozását.

A tömörfa kültéri nyílászárók vízelvezetése

Az ablakokra ún. szoknyás vízvető kerül elhelyezésre (lazúrfestett kivitel esetén szárnytakaró profil is), mely a lecsapódó víz elvezetésére szolgál.

A tömörfa kültéri nyílászárók felületkezelése

A gyártási technológia során a termékek natúr kivitelben készülnek, lehetőséget biztosítva ezzel a lazúros, vagy fedő felületkezelésre is, melyek legalább egyszeres felvitele szükséges a beépítés előtt.

A tömörfa kültéri nyílászárók légzárása

A fokozott légzárás eléréséért a tagozati kialakítás, a tok és a szárny közötti hármas ütközéssel készül. A középső ütközésnél tömítő gumiprofil (egyszeres ill. kétszeres) kerül gyárilag beépítésre.

A tömörfa kültéri nyílászárók üvegezése

Az ablakok és erkélyajtók üveggel ellátott állapotban kerülnek forgalomba, mely a termék típusától függően különböző hőszigetelésű értékkel rendelkezik. A bejárati ajtók fabetétei is hőszigeteltek, ami azt jelenti, hogy a két fabetét közé expandiált polisztirol kemény hab kerül. Az így kapott szerkezet 20-10-20 mm, melyből 20-20 mm a fabetét, 10 mm pedig a polisztirol hab. Az üvegezés során, az üveget a szárnyon kialakított aljazásban helyezik el, és kiékeléssel biztosítják az elmozdulás ellen. Az ablakszárny és az üveg közötti rugalmas kapcsolatot, valamint a vízmentes záródást az előtétszalag és a szilikon alapú rugalmas tömítő biztosítja, igy ablakcsere esetén is kitűnő választás. A szárny belső oldalán üvegbeszegező léc rögzíti az üveget, mely szintén szilikonnal kerül tömítésre. Ennek szükségességét a lecsapódó lakáspára szakszerű elvezetése teszi indokolttá.

A nyílászáró beépítésről

Miért építtessük be az új nyílászáróinkat szakemberekkel mindenttudó kőművesek helyett?

Fontos tudnivaló az, hogy egy jó nyílászárót is be lehet építeni rosszul és rossz nyílászárót is be lehet építeni jól. Sokszor előforduló probléma az, hogy a kedves vevő, érthető okokból spórolva a nyílászáró kereskedő cég szakszerű beépítési díján, kőművessel építteti be új nyílászáróit, majd a nem szakszerű beépítés után megy reklamálni a nyílászáró kereskedő céghez, hogy rosszak a nyílászárók.

Ekkor kimegy a nyílászáró kereskedő cég szakembere, és néhány szerszám segítségével szakszerűen beállítva a nyílászárót az hibátlanul működik. Ebben a gyakori esetben a nyílászáró beállításáért kiszállási és beállítási díjat kérnek el, hiszen ez nem a nyílászáró garanciális hibája, hanem a hozzá nem értő kőműves által okozott probléma. Sajnos ez a jobbik eset. A rosszabbik az, hogy a szakbarbár „szakember” olyan rosszul építi be az új nyílászárókat, hogy azokat ki kell bontani, és újra be kell építeni. Ekkor sajnos a kedves vevő, aki spórolni akart a nyílászárók beépítési munkadíján, most nemcsak, hogy ki kell fizesse újra a beépítési díjat, hanem még a bontás költsége is őt terheli. Kivéve persze azt a ritka esetet, amikor a kőműves vagy az önjelölt nyílászáró beépítő garanciát vállal a munkájáért, és téríti a költségeket. Ennél még rosszabb eset az, ha a nyílászáró helytelen beépítésére akkor kerül sor, amikor már a nyílászáróra rá van vakolva, ki van festve, hozzá van burkolva, stb. Ekkor sajnos a nyílászárók bontás-beépítési költségén túl még a fal- és egyéb javítási, helyreállítási munkák költségét is viselni kell valakinek, amit szintén biztos hogy nem a nyílászáró kereskedő cég költsége. Ritka eset az, hogy egy nyílászáró beépítő szakember akár még egy rosszul legyártott nyílászárót is ne legyen képes jól beépíteni.

Szerencsére manapság a nyílászáró gyártás már elérte azt a szintet, hogy nagyon kevés a valós garanciális probléma. Persze óvakodni kell az úgynevezett „sufnituningos” nyílászáróktól, melyet otthon a garázsban, lelakott gépsoron raknak össze, adott esetben hulladék nyílászáró profilból. Ott bármi előfordulhat.

Érdemes ezért a nagyobb múltú nyílászáró gyáraktól vásárolni, illetve a nyílászáró kereskedő céget alaposan megvizsgálni, hiszen gyári garancia ide vagy oda, azt a nyílászáró garanciát a nyílászáró kereskedő cégen keresztül kell érvényesíteni.

Egy jó, tapasztalt, hozzáértő nyílászáró kereskedő cég szakemberei és beépítői szinte mindent meg tudnak oldani. Ezek után döntsön a kedves vevő okosan, hogy hol vásárolja nyílászáróit, és kivel építteti be azokat. Érdemes végiggondolni azt, hogy egy kis spórolás a nyílászárókon, vagy a nyílászárók beépítésén milyen sokba kerülhet a végére.

Nyílászáró beépítési díjaink szakemberekkel, garanciával (az árak az áfát nem tartalmazzák):

  • nyílászáró beépítése szabad nyílásba: 3.500Ft/m2
  • nyílászáró bontása és beépítés: 5.500Ft/m2
  • nyílászáró bontása acél szerkezetből és beépítés: 8.000Ft/m2
  • nyílászáró tokba építése: 5.000Ft/m2
  • beépített nyílászárók takarólécezése: 500Ft/m
  • beépített nyílászárókhoz redőny felszerelése: 5.000Ft/db
  • beépített nyílászárókhoz párkány felrakása: 1.200Ft/m
  • beépített nyílászárókhoz légbevezető felszerelése: 5.000Ft/db
  • beltéri ajtók, nyílászárók beépítése: 8.000Ft/db
  • beltéri ajtók, nyílászárók bontása, beépítése: 12.000Ft/db
  • beépített nyílászárók utáni falkáva javítása: 4.000Ft/m

A fenti árak a Nyílászáró Centrum beépítési árai

A blokktokos dekorfóliás beltéri ajtó beépítése

A blokktokos dekorfóliás beltéri ajtó azért készült, mert általános probléma, hogy a kőművesek a régen használatos pallótokos vagy gerébtokos beltéri ajtóknak hagyják ki a falnyílásokat.

Az utólag szerelhető tokos dekorfóliás beltéri ajtóknak a beszereléséhez viszont szükség van egy úgynevezett fogadófalra. A blokktokos dekorfóliás beltéri ajtók pedig beépíthetők akár folyosóra is, vagy futófalhoz, mint a pallótokos vagy gerébtokos beltéri ajtók, mert nem kell hozzájuk fogadófal.

A blokktok egy 8cm beépítési mélységű dekorfóliás tok, melyet általában a válaszfal egyik síkjához építenek be, ahol széles takaróléccel (6cm-es) takarják a purhabhézagot, a túloldalon pedig vagy a festők élvédővel ráfordulnak az ajtó tokjára vagy saroktakarólécet (1,5×1,5cm-es) használunk.

Ablakcsere lakótelepen

Műanyag ablakcsere folyamata egy lakótelepi lakásban. A régi fa nyílászáró bontása után a műanyag ablak beépítése, valamint a meglévő rolók visszahelyezése.

Megnézhetjük a teljes ablakcsere folyamatát a bontástól a beépítésig (rögzítés, külső ablakpárkány feltétele)

Nyílászáró csere – Áronház Kft.

Ablak és ajtócsere: Áronház Kft

Az ablak és ajtócsere bizony felfordulással jár bárhogy is nem szeretnénk. Nem csak a nyílászárzáró a fontos ez esetben, hanem az is hogy ki építi azt be. Ez már csak ezért is fontos kérdés, mert a legtöbb esetben csak akkor kaphatunk teljeskörű garanciát a beépített új nyílászáróra, ha azt a vásárlás helyszínén javasolt beépítő cég végzi el.

Az Áronház Kft nem csak ablakokat és ajtókat kínál vevőinek, hanem fontosnak tartja „nyílászáró csere” esetén, a komplett megoldás szolgáltatását. Azaz itt megveheti a  nyílászárót, amelyet beépítő csapatunk szakszerűen ki is cserél. És ez még  nem minden! Cégünk az ablakcsere és ajtócsere esetére megvásárolt ablakokhoz és ajtókhoz EXTRA kedvezményt is biztosít, amelynek mértéket mindenkor megtalálhatja a honlapunkon.

Szúnyogháló

Az idei évben az árvizek és az önkormányzatok nemtörődömsége miatt annyira elszaporodtak a szúnyogok, hogy muszáj erről a témáról beszélni. A szúnyoghálót többféleképpen is felszerelhetjük. A klasszikus megoldás a fa keret és arra a szúnyogháló. Ezzel az a legfőbb probléma, hogy csak komolyabb beavatkozással tudjuk felszerelni.  Sokkal egyszerűbb megoldás az öntapadós szúnyogháló.  Felszerelése annyira egyszerű, hogy egy 10 éves gyerek meg tudja oldani.  Két részből áll: az egyik egy öntapadós csík, amit felragasztunk az ablak keretre. A másik maga a szúnyogháló, ami mint egy tépőzár ráragad az öntapadós csíkra.

Előnye, hogy könnyedén felszerelhető és amikor nincs rá szükség minden nyom nélkül lejön.

Hátránya, hogy nemigazán időtálló. Ha időtálló megoldást szeretnénk, akkor a hagyományos módszert kell választanunk.

Homlokzati nyílászárók cseréje

2010. február 1-jétől a homlokzati nyílászárók esetében nem csak erősen ajánlott, de kötelező CE minősítésű ajtókat, ablakokat, kapukat beépíteni.
Ha tehát olyan átalakítást, felújítást végzünk, végeztetünk, amelyet engedélyeztetni kell, mindenképpen érdemes az új minősítéssel rendelkező nyílászárókat alkalmazni.
A beépítendő nyílászáró alapanyaga másodlagos, inkább ízlés kérdése, hiszen mind az alumínium, mind a műanyag, mind a fa nyílászárók esetében kialakítható olyan konstrukció és technológia, amely a legszigorúbb műszaki követelményeknek is megfelel.
A jogszabály egyelőre csak a homlokzati nyílászárók beépítésére, cseréjére vonatkozik, de vélhetően előbb-utóbb valamennyi, az épületben alkalmazott nyílászáróra vonatkozni fog.
A jogszabály célja – az Európai Unió jogharmonizációs előírásaival összhangban – hogy az EU-tagállamok területén belül egységes termékminősítési rendszer legyen alkalmazható, s a termékek minősítését elegendő legyen a gyártó országában elvégeztetni. A másik, inkább elvi, mint közvetlen hasznossági szempont az energiafelhasználás csökkentése, a környezett kímélése.

A CE minősítéshez szükséges ÉMI vizsgálatok szempontjai:

  • A teherviselő képesség
  • A hőátbocsátási tényező (Uw)
  • A léghangszigetelés (dB)
  • A szélállóság
  • A vízzárás
  • A légzárás

Az EU-direktíva nem érinti az egyes országokban érvényes építési előírásokat, szabályokat, kizárólag a termékek minősítésére vonatkozik.

A nyílászáró-cserékénél bátran tervezhetünk a korszerű technológia vívmányait felhasználva, hiszen ezek egyszerűbbé, kényelmesebbé teszik mindennapjainkat, s csak egyszer kell megvenni őket.

Ilyenek a különböző fóliák, amelyek az ablak vagy ajtó üvegére felhelyezve kívül tartják a káros UV-sugarakat, más típusuk beengedi a sugárzó hőt, de kifelé nem, ismét más csoportjuk pedig a nyílászáró biztonságát fokozza.

Ha van rá hely és lehetőség, érdemes mechanikai árnyékolást/védelmet is biztosítani az ablakoknak, azaz zsalugátereket vagy más árnyékolókat felszereltetni. A zsalugáter nem csak mechanikai károsodástól védi az ablaküveget, de a hőszigetelést, a páraszigetelést, hangszigetelést is kedvezően befolyásolja.

A régi, korszerűtlen nyílászárók cseréjével akár 30-40 % energiát – és költséget – is megtakaríthatunk.

További információ a Fa nyílászárók oldalon

Ki építse be a nyílászárót?

Ha új házat építünk akkor a kőműves fel fogja ajánlani hogy ő majd beépíti az ablakokat és az ajtókat. De biztos jó megoldás ez?  A nyílászáró beépítés egy külön szakma, olyan mint ha a szobafestővel akarnánk villanyt szereltetni.

Érdemes megnézni, hogy a kőműves csinált-e már ilyet, ha csinált akkor az hogy néz ki, mert a nyílászáró beépítése igen kényes dolog.  Ha egy picit is nem áll vízszintbe, akkor már nem úgy fog működni ahogy azt előírják.  És hát ki szeretne a frissen felépült házába egy szoruló ajtót.  Nem is beszélve arról, hogy általában a gyártó akkor vállal garanciát az ablakokra, ha azt megfelelő szakember építi be.

Innentől kezdve rajtunk áll a döntés, hogy spórolunk a nyílászáró beépítésén, és elvész a garancia, vagy egy kicsit több pénzt költünk rá, és biztos azt a minőséget kapjuk amit elvárunk.